Bezpieczeństwo informacji a platformy wymiany danych cz. II

Bezpieczeństwo informacji a platformy wymiany danych cz. II

Szyfrowanie nie jest trudne, ale może być nieco uciążliwe, szczególnie dla pracowników nietechnicznych. Dlatego do bezpiecznej pracy nad dokumentami warto wykorzystywać specjalnie przygotowywane platformy wymiany danych. W takich platformach rzeczywiście bezpieczeństwo jest na wysokim poziomie i będzie to ważna sprawa. Będzie można w skuteczny sposób te cenne dane zabezpieczyć. Jeśli będziemy decydować się na pracę na takich platformach warto będzie umieszczać tam pliki z pomocą nowoczesnych, znanych edytorów oraz określać, kto będzie miał do nich dostęp. Jeśli pracujemy w ramach takiej platformy nawet mimo jej dobrego wykonania nie jesteśmy zwolnieni z myślenia.

Bezpieczeństwo załączników

Wysyłając załącznik należy ufać, że nie będzie on rozpowszechniony dalej bez naszej zgody czy też wiedzy. Nie będzie to komfortowe, a zawsze jest taka oba, że ten załącznik może trafić do niewłaściwej osoby, niewskazanej. Dlatego warto szukać takich elementów, które będą zabezpieczać załączniki, tak by dzięki nim dało się skutecznie ograniczyć grono uprawnionych odbiorców, by śledzić takie wiadomości.

Komunikatory a bezpieczeństwo danych

Komunikatory dają nam możliwość na szybka wymianę informacji z klientami czy między pracownikami. Można sprawdzić czy ktoś będzie przy biurku czy też nawiązywać połączenie głosowe. Odpowiednie kamery pozwalają również na komfortowe połączenie konferencyjne.

Bezpieczeństwo danych

Bezpieczny komunikator – zasady korzystania

Warto brać pod uwagę, że pracownicy korzystają z komunikatorów do przesyłania wszystkiego i nie tylko ważne dla firmy dokumenty. Oszuści też to wiedzą i dlatego mogą podsłuchiwać te informacje, które będą wymieniane. Dlatego trzeba stosować pewne zabezpieczenia. Wybieramy do pracy w firmie taki komunikator, który ma typowo biznesowy charakter, ponieważ tam te zabezpieczenia będą znaczenie lepsze i szyfrowanie będzie skuteczniejsze.

Wymagamy stosowania jednego komunikatora przez wszystkie osoby w firmie. Dodatkowo określamy również czego nie można przez komunikatory wysyłać. Jeśli pozwalamy pracownikom instalować konsumenckie komunikatory będzie trzeba nauczyć ich zasad bezpieczeństwa. Połączenia tylko ze znanymi osobami czy też obowiązkowe wyłącznie kamery.

Marta Zielińska

Redakcja pomorskismartup.pl

 Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednią ochroną danych. Dzięki nam, dowiesz się w jaki sposób można zlokalizować telefon oraz co zrobić w przypadku kradzieży.

Zadbaj o swoją prywatność!

kontakt@pomorskismartup.pl