Bezpieczeństwo informacji a platformy wymiany danych

Bezpieczeństwo informacji a platformy wymiany danych

Szyfrowanie nie jest działaniem charakteryzującym się wysokim stopniem skomplikowania, jeśli jednak brakuje nam pewnej wiedzy technicznej, może się okazać nie lada wyzwaniem. Jeśli zatem chcemy bezpiecznie pracować na jednym dokumencie, dobrym pomysłem może okazać się rezygnacja z e-maila, a następnie zastąpienie go platformą wymiany danych taką, jak choćby OneDrive. Platformy takie nie tylko umożliwiają intuicyjne i proste umieszczanie plików, ale także korzystanie z nich dzięki najbardziej popularnym edytorom.

Sami możemy też określić, kto, poza nami, może skorzystać z dokumentu, nad którym pracujemy. Jeśli uznamy, że praca w ramach tego rodzaju platformy jest interesującym nas rozwiązaniem, powinniśmy najpierw jasno określić, a następnie również zapisać w polityce bezpieczeństwa zasady, na jakich odbywać się będzie udostępnianie plików. Warto też pamiętać, że podawanie linku do pliku często okazuje się dość niebezpieczne, warto więc pomyśleć o rezygnacji z takiej praktyki i o zastąpieniu jej poprzez danie dostępu jedynie konkretnej osobie.

Bezpieczeństwo załączników

Wysyłanie załączników zawsze wymaga od nas pewnego zaufania do ich odbiorcy, zakładamy bowiem, że nie będą one rozpowszechniane bez naszej wiedzy lub wyraźnej zgody. Nie jest to komfortowa sytuacja zwłaszcza, że niejednokrotnie okazuje się, że wiadomość z takim załącznikiem wcale nie trafia do osoby, która powinna była ją otrzymać. Tu warto wspomnieć o pewnej furtce charakteryzującej tak zwane chmurowe pakiety biurowe, jeśli bowiem zaraz po wysłaniu zorientujemy się, że popełniliśmy błąd, mamy możliwość wycofania wiadomości.

Zabezpieczenia w chmurze

Komunikatory a bezpieczeństwo danych

Podczas naszej codziennej pracy często korzystamy z komunikatorów i trudno się temu dziwić mając na uwadze to, że umożliwiają bezpośrednią, a jednocześnie wyjątkowo szybką wymianę informacji.

Bezpieczny komunikator – zasady korzystania

Niestety, komunikatory mają również wady, w miejscu pracy okazuje się bowiem, że są wykorzystywane nie tylko do przekazywania kluczowych informacji, ale również – do rozprzestrzeniania plotek. Znakomicie zdają sobie z tego sprawę oszuści, którzy potrafią korzystać z tej drogi, aby wchodzić w posiadanie naprawdę interesujących informacji. Dobrym pomysłem okazuje się już choćby korzystanie z komunikatorów biznesowych, a nie konsumenckich.

Michał Korczak

Redakcja pomorskismartup.pl

 Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednią ochroną danych. Dzięki nam, dowiesz się w jaki sposób można zlokalizować telefon oraz co zrobić w przypadku kradzieży.

Zadbaj o swoją prywatność!

kontakt@pomorskismartup.pl