Jak uchronić dane firmy przed utratą?

Jak uchronić dane firmy przed utratą?

Ochrona danych staje się coraz ważniejszym zadaniem w każdej firmie, ponieważ ich znaczenie dla działania jednostki niezależnie od jej typu jest coraz większe. Ochrona danych przed utratą nie jest na szczęście trudna i po połączeniu zdrowego rozsądku z nowymi technologiami może to być zadanie wygodne i proste dla każdego podmiotu.

Dane zabezpieczone - kopie zapasowe

W małych i średnich firmach najważniejsze są kopie zapasowe danych. Tworzy się je po to, by zniszczenie komputera czy jego zagubienie nie spowodowało nieodwracalnej utraty wiedzy. Taki mechanizm jest skuteczny i tani, jeśli kopie wykonuje się regularnie. Warto je także robić, by ochronić się przez pracownikiem celowo lub przez nieuwagę zabierającym dane, osobami dane wykradającymi oraz zniszczeniem ich przez wirusy komputerowe.

Utrata danych z pracownikiem

Ważnym elementem utraty danych jest ich znikniecie razem z pracownikiem, który opuszcza firmę. 1 na 4 pracowników zmieniając stanowisko pracy zabiera wszystkie swoje dane. Zdecydowana większość zabiera swoje dokumenty i dodatkowo jest przekonana, że ma do tego pełne prawo, ponieważ firma nie posiada żadnej polityki zabraniającej tego.

Jak tworzyć kopie zapasowe

Podstawą ochrony danych są kopie zapasowe. Najlepiej jest je tworzyć często i automatycznie. Umożliwia to szereg specjalistycznych programów darmowych i komercyjnych. Najważniejsze dane powinny być przechowywane w co najmniej 2 miejscach.

Przechowywanie danych

Bezpieczeństwo informacji w e-mailu

Kiedy dane wysyłane są przez pocztę email, tracimy nad nimi kontrolę. Można temu zapobiec korzystając z kryptografii, czyli nauki o szyfrowaniu danych. Dane można zabezpieczyć poprzez szyfrowanie ich kluczem dla konkretnego odbiorcy, można stosować podpisy elektroniczne, a także zastosować klucze niesymetryczne do zapisywania i do odczytywania wiadomości. Wszystkie te mechanizmy dział IT firmy może łatwo wprowadzić.

Klucze szyfrujące

Zaszyfrowanie wiadomości odpowiednim kluczem to bardzo skuteczne działanie, które wymaga jednak znajomości klucza oraz odpowiednich narzędzi szyfrujących na obu końcach mechanizmu komunikacji. Nie są to jednak trudne do spełnienia wymagania, ponieważ można korzystać z darmowych programów szyfrujących, specjalnych mechanizmów dostępnych w klientach poczty elektronicznej, jak również ze specjalnych rozwiązań kryptologicznych dostępnych w systemach operacyjnych i w narzędziach komercyjnych firm trzecich.

Rafał Gałaszewski

Redakcja pomorskismartup.pl

 Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednią ochroną danych. Dzięki nam, dowiesz się w jaki sposób można zlokalizować telefon oraz co zrobić w przypadku kradzieży.

Zadbaj o swoją prywatność!

kontakt@pomorskismartup.pl