Bruksela chce powszechnego szyfrowania end-to-end i delegalizacji tylnych furtek

Bruksela chce powszechnego szyfrowania end-to-end i delegalizacji tylnych furtek

Tarcza prywatności

W ostatnim czasie Komisja Europejska przyjęła Tarczę Prywatności a więc nowy dokument, który będzie regulował wymianę danych osobowych z Państwami z innych krajów, z poza UE. W szczególności dotyczy to oczywiście USA. Mamy jednak i głosy krytyczne, które się do tego odnoszą. Tarcza krytykowana jest za to, że nie będzie gwarantować odpowiedniego bezpieczeństwa danych. Nie sposób nie połączyć tego faktu z opublikowaną właśnie opinią Europejskiego Inspektora Ochrony Danych. Do obowiązków jakie ma należy między innymi nadzorowanie instytucji UE.

Ma on obserwować procedury przetwarzania danych przez europejską administrację i zabiegać o przetworzenie procedury przez europejską administrację i zapobiegać o poszanowanie prywatności a także przestrzeganie rozporządzeń, które odnoszą się do ochrony danych. Nie tak dawno mieliśmy zmianę na stanowisku Inspektora.

Cyfrowa prywatność

Inspektor Buttarelli przygotował opinię, która może mieć duże znaczenie dla prywatności cyfrowej Europejczyków. Według Inspektora konieczna będzie reforma obowiązujących regulacji Europejskich, zaś priorytetem ma być tutaj gwarancja szyfrowania w charakterze end to end, i zakaz stosowania furtek programistów. Inspektor sugeruje również, by zunifikowana europejska polityka ochrony danych osobowych zakazała nam odszyfrowania komunikacji odwrotnej inżynierii w celu pozyskania treści wiadomości oraz monitorowania przepływu wiadomości co może się wiązać również z zakazem zbieranie metadanych tak jak to miało miejsce, gdy chodzi o Snowdena i program PRISM. Stosowanie ciasteczek Inaczej mają również wyglądać regulacje, które dotyczą ciasteczek.

Klucze szyfrujące

Dla inspektora niewystarczająca ma być aktualna polityka ostrzegania przed ich stosowaniem a rozwiązaniem ma być zakaz stosowania ciasteczek w celu śledzenia użytkowników. Opinia, która jest przygotowana odnosi się również do nowoczesnych komunikatorów oraz poczty elektronicznej, szyfrowania to ma się stać standardem, gdy chodzi o komunikację między maszynami. W ten sposób ma dojść do wprowadzenia Europy w dobę Internetu Rzeczy.

Trzeba powiedzieć, że projekt zmian jest dość odważny, ale może być również powiązany z aktualnymi trendami. Coraz większa popularność dotyczy również komunikatorów, które mają szyfrowanie end-to-end. Pojawia się to również, gdy chodzi o komunikator Facebooka. Niemniej zmiany dotyczące między innymi zakazu stosowania backdoorów, jeśli trafią do nowych rozporządzeń, które odnoszą się do ochrony danych.

Marta Zielińska

Redakcja pomorskismartup.pl

 Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednią ochroną danych. Dzięki nam, dowiesz się w jaki sposób można zlokalizować telefon oraz co zrobić w przypadku kradzieży.

Zadbaj o swoją prywatność!

kontakt@pomorskismartup.pl