Lokalizowanie telefonu z wykorzystaniem GPS

Lokalizowanie telefonu z wykorzystaniem GPS

GPS a namierzenie telefonu

GPS to system nawigacji satelitarnej, dla którego charakterystyczne jest to, że jego stosowanie pozwala na ustalanie, jakie są współrzędne geograficzne urządzenia z dokładnością, która może sięgać nawet kilku metrów. Sam system składa się z trzech segmentów. Mówimy zatem w ich kontekście o 24 satelitach, które krążą wokół Ziemi, tak zwanego segmentu naziemnego oraz segmentu użytkownika, a więc odbiorników sygnału.

Dziś wbudowany odbiornik GPS jest charakterystyczny dla coraz większej grupy telefonów, a dzięki temu ich lokalizacja zmienia się w relatywnie proste zadanie. Jeśli aparat nie ma wbudowanego systemu nawigacji, zwykle stwarza możliwość połączenia z zewnętrznymi odbiornikami z wykorzystaniem usługi Bluetooth. Odbiornik nie ma możliwości nadawania sygnału, który wychodziłby poza wykorzystywany przez nas telefon.

Dzięki połączeniu technologii związanej z nawigacją satelitarną oraz odpowiedniego oprogramowania sprawia więc, że lokalizacja telefonu staje się możliwa. Oprogramowanie musi pobrać współrzędne geograficzne pochodzące z odbiornika, kolejnym krokiem jest zaś wysłanie ich na serwer z wykorzystaniem Internetu. Wszystkie dane są możliwe do odczytania właśnie z poziomu serwera. Jak zlokalizować telefon z pomocą

GPS

Lokalizacja telefonu jest możliwa przede wszystkim wówczas, gdy ma on wbudowany system GPS lub pozwala na podłączenie zewnętrznego odbiornika. W tym celu wykorzystuje się jednak również obecne w telefonie połączenie internetowe, wysyłającą dane aplikację na telefon, serwer, którego zadaniem jest odbiór pochodzących z Internetu danych oraz witrynę lub aplikację, której zadaniem będzie przedstawienie pozycji, w której aktualnie znajduje się telefon.

Nawigacja GPS

Oczywiście, nie jest to metoda wolna od wad, najpoważniejsza wiąże się zaś z ingerencją w telefon. Użytkownik musi zainstalować odpowiednią aplikację, a niekiedy – skonfigurować połączenie. Coraz więcej osób wychodzi jednak z założenia, że są to trudności, z wystąpieniem których można się pogodzić, w zamian możemy bowiem liczyć na dokładną lokalizację telefonu wszędzie tam, gdzie można się połączyć z Internetem. Istnieje szereg aplikacji, które sprawdzają się jako lokalizatory telefonu komórkowego, dostępne są przy tym zarówno rozwiązania darmowe, jak i płatne.

Marta Zielińska

Redakcja pomorskismartup.pl

 Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z odpowiednią ochroną danych. Dzięki nam, dowiesz się w jaki sposób można zlokalizować telefon oraz co zrobić w przypadku kradzieży.

Zadbaj o swoją prywatność!

kontakt@pomorskismartup.pl